IKE: co to jest i czy warto założyć?
Pieniądze zawsze warto odkładać. Nigdy nie wiemy, kiedy się nam przydadzą. Jeśli odkładasz pieniądze na czarną godzinę lub marzenia, które zamierza zrealizować w przeciągu najbliższych lat, to już jesteś na dobrej drodze. Warto jednak pójść o krok dalej i zacząć zabezpieczać się na emeryturę. System emerytalny ZUS nie ma pewnej przyszłości i ciężko powiedzieć, czy przetrwa do starości osób młodych. Prognozy nie wróżą najlepiej, co też możemy wywnioskować po nowej ustawie. Stanowi ona, że każdy z nas może założyć indywidualne konto IKE. Co to jest IKE i czy faktycznie warto je założyć?
IKE: co to jest?
IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne nie jest w Polsce wielką nowością. Idea powstała jeszcze w latach 90., jednak ustawa, która wręcz zachęca do założenia konta obowiązuje zaledwie od kilku lat. IKE umożliwia samodzielne tworzenie poduszki finansowej, która ma nam pomóc, jak będziemy już na emeryturze. Wpłaty do Indywidualnego Konta Emerytalnego wprowadza się dobrowolnie. Nie jest to produkt obowiązkowy. Zgromadzony kapitał jest całkowicie prywatny oraz, co ważniejsze podlega dziedziczeniu.
Odkładanie pieniędzy do IKE zwalania nas z płacenia podatku dochodowego, tak zwanego podatkiem Belki (to aż 19 proc. od zysku). Jest to całkiem duża korzyść. Kapitał zgromadzony w IKE jest także zwolniony z podatku od darowizn i spadków. Należy jednak wiedzieć, że obowiązuje maksymalna kwota jaką rocznie możemy wpłacić na swoje konto. Wynosi ona 11 tys. złotych. Jest to trzykrotność średniej krajowej pensji brutto i zdecydowanie może podreperować nasz budżet emerytalny.
Jakie są warunki korzystania z IKE?
Z IKE może tak naprawdę może skorzystać każdy. Wystarczy mieć skończone 16 lat. Nie ma za to górnej granicy wieku. Dlatego nawet jeśli masz skończone 60 lat, to także możesz przystąpić do programu IKE. Pamiętaj jednak, że jest to konto indywidualne, więc fundusze możesz odkładać sam na siebie. Nie można stworzyć wspólnego konta z małżonką lub małżonkiem. To również na naszych ramionach spoczywa odpowiedzialność za znalezienie odpowiedniego funduszu, na którym zdecydujemy się gromadzić pieniądze. Ustawa przewiduje sześć różnych instytucji. Należą do nich:
- Banki
- Fundusze inwestycyjne
- Zakłady ubezpieczeń na życie
- Podmioty prowadzące działalność maklerską
- Otwarte fundusze emerytalne
Jeśli chcesz założyć Indywidualne Konto Bankowe, to musisz podpisać umowę z wybraną instytucją. Jednak zanim się na to zdecydujesz, pamiętaj by sprawdzić kilka ofert i wybrać tę najkorzystniejszą. Sprawdź w jaki sposób twoje oszczędności będą pomnażane. Cała idea IKE jest taka, że podmioty prowadzące nasze konto mają znajdujące się na nim środki powiększać.
Kiedy mogę wypłacić oszczędności z IKE?
Jak sama nazwa wskazuje środki z IKE przeznaczone są na okres emerytalny. Oznacza to, że fundusze możesz wypłacić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Najczęściej jest to po 60. roku życia, w niektórych przypadkach po 55, jeśli posiadasz specjalne uprawnienia emerytalne. Istnieją jeszcze dwa dodatkowe warunki, które pozwalają na wypłacenie funduszy z IKE i ominięcie podatku Belki. Po pierwsze musisz dokonać wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne w co najmniej pięciu dowolnych latach kalendarzowych lub dokonać ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem wniosku o dokonanie wypłaty.
Wypłaty funduszy zgromadzonych IKE możesz dokonać jednorazowo lub ratach. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na wypłatę środków, to jest to jednoznaczne z zamknięciem konta. Nie możesz jednocześnie dokonywać wpłat i wypłacać pieniędzy. Nie możesz także ponownie założyć konta IKE.