Dziedziczenie długów – kiedy odmówić przyjęcia spadku?
Zgodnie z przepisami prawa, spadkobierca powołany do spadku z chwilą przyjęcia spadku wstępuje zarówno w prawa jak i obowiązki zmarłego. Najczęściej spadek wiąże się z przejęciem majątku. Może to być majątek ruchomy, nieruchomości, gotówka. Warto jednak pamiętać, że spadkobierca może przejąć nie tylko majątek przez osobę zmarłą. Dziedziczenie długów również jest często spotykane. Czy zawsze więc warto przyjmować spadek? Oczywiście nie.
Oświadczenie o przyjęciu spadku
Spadkobierca przyjmuje spadek, jeśli złoży stosowne oświadczenie. Można je złożyć przed sądem, przed notariuszem a także pisemnie. W imieniu spadkobiercy może je złożyć także pełnomocnik spadkobiercy. Spadek można w ten sam sposób także odrzucić, dzięki spadkobierca nie otrzymuje majątku zmarłej osoby ale i nie odpowiada za długi, które pozostawił zmarły. Przyjęcie spadku możliwe jest na dwa sposoby.
- Przyjęcie spadku wprost.
Dzięki tej opcji, spadkobierca przyjmuje majątek osoby zmarłej ale i zobowiązania, które zmarły miał. Co ważne, nie muszą one być znane w chwili przyjęcia spadku. Takie sytuacje się zdarzają, szczególnie gdy zmarły miał wiele długów w różnych miejscach. Spadkobierca nie musi do chwili przyjęcia spadku dotrzeć do informacji o wszystkich długach zmarłego, jednak z chwilą przyjęcia spadku będzie zobowiązany do ich spłacenia. Co ważne, w tej opcji, odpowiada on całym swoim majątkiem, istnieje więc ryzyko, że przyjmując spadek, po prostu na tym straci. Taka forma przyjęcia spadku polecana jest więc tylko w sytuacji, gdy spadkobierca posiada pełną wiedzę co do majątku osoby zmarłej ale i wiedzę na temat jego zobowiązań.
- Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to rozwiązanie dla spadkobierców nie mających pełnej wiedzy na temat ewentualnych długów osoby zmarłej. Przy tej opcji, spadkobierca również odpowiada za ewentualne długi osoby zmarłej, ale tylko do wysokości majątku, który zmarła osoba pozostawiła. Oczywiście przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza wymaga wcześniejszego spisania majątku osoby zmarłej i jego pełnej wyceny. Wiąże się to z kosztami, ale minimalizuje ryzyko strat finansowych związanych z przyjęciem spadku.
Dziedziczenie długów – jak odrzucić taki spadek?
Spadkobierca, który wie, że osoba zmarła pozostawiła oprócz majątku duże długi, może odrzucić spadek. Odrzuca go w formie oświadczenia, podobnie jak przy przyjęciu spadku. Takie oświadczenie należy złożyć w terminie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Co ważne, złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku powoduje iż przechodzi on na zstępnych spadkobiercy, który spadek odrzucił. Jeśli więc spadek odrzuca rodzic, powinien on złożyć takie oświadczenie także w imieniu swoich niepełnoletnich dzieci. Jeśli zaś dzieci są już pełnoletnie i mają pełną zdolność do czynności prawnych oświadczenie powinny złożyć samodzielnie.
Podsumowując
Spadek nie zawsze oznacza przejęcie majątku osoby zmarłej, niekiedy może spowodować przejęcie niemałych zobowiązań finansowych. Zawsze więc przed przyjęciem spadku należy zorientować się co tak naprawdę wchodzi w skład spadku. Jeśli długów jest niewiele, można przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jeśli zaś długi przekraczają wartość majątku osoby zmarłej, odrzucenie spadku będzie najlepszym rozwiązaniem. Odrzucając spadek, należy jednak pamiętać, że osoba odrzucająca spadek jest pomijana w postępowaniu spadkowym. Spadek może przypaść zstępnym osoby, która spadek odrzuciła.