Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego w czasach kryzysu gospodarczego

Przeczytasz w ciągu 6 minut

Zarządzanie kapitałem to ogromna sztuka, szczególnie w czasach kryzysu gospodarczego. Na co przeznaczyć ograniczone zasoby? Takie pytanie zadaje sobie każdy inwestor indywidualny, zainteresowany pokonaniem procesów inflacyjnych. Narodowy Bank Polski nie wykonuje już od lat celu inflacyjnego, a ceny w sklepach i ceny usług rosną w zastraszającym tempie, przekraczającym nawet unijną średnią.

Budowanie portfela inwestycyjnego to zatem jeden z elementów przetrwania ekonomicznego. Im bardziej zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, tym najczęściej lepiej dla inwestora indywidualnego. W tym artykule poznasz kilka kluczowych pojęć i strategii związanych z wartościową alokacją zasobów.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – czym jest?

To krótko mówiąc rozdzielenie środków (kapitału) na wiele obszarów. W ten sposób inwestor indywidualny zapobiega jednorazowym spadkom na rzecz uśrednienia zarobków i stopy zwrotu. W praktycznie wszystkich publikacjach oraz wykładach zawodowych traderów można spotkać powiedzenie, aby nie wsadzać wszystkich jajek do jednego koszyka, bo to grozi ogromnym ryzykiem.

Oczywiście, każdy inwestor indywidualny charakteryzuje się różnym podejściem do ryzyka i niektórzy akceptują tak duży poziom niepewności. Dla początkujących w świecie inwestycji poleca się jednak zarządzanie portfelem inwestycyjnym w ramach dywersyfikacji.

Nie znam się na wszystkim

Możesz powiedzieć, że przecież znasz się tylko na jednej rzeczy, a nie wielu i nie rozumiesz do końca procesów zachodzących na różnych rynkach. To prawidłowa wątpliwość i w tym celu inwestorom indywidualnym przygotowano analizę techniczną z mocno uniwersalnymi zasadami, a także analizę fundamentalną.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – czym jest analiza techniczna?

W analizie technicznej inwestor indywidualny do podjęcia decyzji potrzebuje wykresu, oceny wahań cenowych. W analizie technicznej liczy się analiza trendów (wzrostowy, spadkowy, neutralny) i monitorowanie poziomów wsparcia oraz oporu. Dzięki temu można prawidłowo wytypować moment wejścia i przede wszystkim wyjścia z inwestycji.

Kryzys gospodarczy ze względu na bardzo niskie wyceny spółek giełdowych i innych aktywów to tak naprawdę najlepszy moment na budowę portfela inwestycyjnego zorientowanego w krótkim, ale też dłuższym terminie. Dywersyfikacja portfela nigdy nie oznacza przechowywania kapitału bez aktywnego działania. Musisz pilnować „lokat”, obracać środkami w celu poszukiwania nowych okazji. Od inwestora indywidualnego wymaga się najczęściej ograniczania strat w kiepskich miejscach i sprzedawania na górce, jeżeli dojdzie do wygenerowania odpowiednich stóp zwrotu.

Analiza techniczna to szkoła mocno uniwersalna, dobrze dopasowana do potrzeb pasjonatów rynku kapitałowego. Dzięki analizie technicznej możesz z powodzeniem dywersyfikować środki w akcje, także akcje spółek dywidendowych, w materiały szlachetne, kontrakty terminowe, obligacje korporacyjne i samorządowe, w cały rynek Catalyst, New Connect związany z innowacyjnymi, najczęściej mniejszymi biznesami. Analiza techniczna przydaje się też do oceny tendencji występujących w polityce monetarnej. Od 1984 roku można zauważyć regularny spadek stóp procentowych, aż do wartości absolutnie minimalnych, wręcz zerowych. Co to oznacza?

Inflacja służy interesom politycznym, warto o tym wiedzieć

Portfel inwestycyjny możesz z powodzeniem uzupełnić kredytowaniem. Dzięki stale rosnącej inflacji spłacasz zadłużenie szybciej, docelowo mniejszym nakładem pracy. Z tego powodu inflacja to bardzo pożyteczne narzędzie w rękach polityków. Dzięki ogromnej inflacji spłacają dług publiczny, ale jednocześnie szkodzą interesom społeczeństwa.

Współczesna ekonomia bazująca na niskich stopach procentowych i wymuszaniu inflacji działa na korzyść partii politycznych, a nie daje specjalnych zalet zwykłym obywatelom. To pewna dygresja, ale dobrze pokazuje potrzebę dywersyfikacji portfela, który bez żadnych działań po prostu z czasem straci wartość – i to w sposób znaczący.

Analiza fundamentalna i monitorowanie przecen na rynkach

Analiza techniczna równoważy się bardzo dobrze z analizą fundamentalną. Analiza fundamentalna odpowiada na pytanie, czy dana spółka, rynek są warte uwagi pod kątem niedowartościowania. Co oznacza niedowartościowanie? Krótko mówiąc, wartość niższą od sprawiedliwej. Dzięki analizie fundamentalnej możesz typować perełki, niedoceniane przez rynek, ale z ogromnym potencjałem odbicia.

Aby dobrze przeprowadzić analizę fundamentalną, potrzebujesz raportów ze spółek, analiz branżowych, wywiadów z prezesami i innych typowo ekonomicznych danych. Niestety, analiza fundamentalna wymaga ogromnych nakładów czasu i wiedzy. Analiza techniczna jest bardziej przystępna dla początkujących.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – zarządzanie

Zarządzanie portfelem inwestycyjnym rozpoczynasz najczęściej od określenia akceptowanego poziomu ryzyka. Ile środków przeznaczysz na całkowicie bezpieczne instrumenty, czyli lokaty bankowe, obligacje, a ile na giełdę, Forex, kontrakty terminowe i czy w ogóle podejmiesz wyzwanie lokowania zasobów w instrumenty bazujące na dźwigni finansowej? Niestety, nie ma w pełni uniwersalnego podejścia do zarządzania portfelem inwestycyjnym.

Wiele zależy od doświadczenia, wiedzy ekonomicznej inwestora, poziomu zdolności kredytowej i aktualnych dochodów. Czy możesz uśrednić portfel, jeżeli ten spadnie okresowo, a ty widzisz perspektywy wzrostu? Musisz wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem i jakie wahania cenowe w ogóle wytrzymasz. Niektórzy inwestorzy po stwierdzeniu 30-40% spadków rezygnują z prowadzenia portfela inwestycyjnego, ale w długim terminie to praktycznie żadna wartość pod warunkiem, że wiesz, co robisz i do czego zmierza rynek.

Najlepiej zarabia się w czasach kryzysowych

Kiedy inwestować? Praktycznie każdy moment jest właściwy, ale największe zyski tworzy się w kryzysach gospodarczych właśnie. Panika wywołuje wyprzedaż, a inwestor z realnym kapitałem wykupuje tanie aktywa. To prosta filozofia dostępna dla ludzi świadomych ekonomicznie.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – rynkowe preferencje w Polsce

Ciekawe rynki w Polsce, cieszące się stale ogromną popularnością, to nieruchomości, głównie mieszkania dwupokojowe, lokale komercyjne, ale tylko w dobrych lokalizacjach, z oceną planu zagospodarowania przestrzennego, a także akcje spółek dywidendowych regularnie dzielących się zyskiem z inwestorami. Rośnie potencjał branży metali szlachetnych. Wielu inwestorów ufa bardziej surowcom niż walutom (pieniądz fiducjarny bazuje wyłącznie na zaufaniu do instytucji, a wiadomo, że z tym coraz gorzej na poziomie społeczeństwa).

Nie bez powodu złoto nazywa się prawdziwą walutą. Kiedy rozpocząć budowę portfela inwestycyjnego? Najlepiej po podjęciu pierwszego zatrudnienia. W ten sposób wpłyniesz pozytywnie na własną emeryturę. Nie ufaj, że rząd zapewni ci spokojną przyszłość i starość. Musisz myśleć samodzielnie i wykorzystywać zasadę dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Dzięki temu nawet w poważnym ruchu kryzysowym nie stracisz wszystkiego i wyjdziesz obronną ręką z wahań rynkowych.

Kilka słów na zakończenie

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego nie jest zadaniem skomplikowanym, ale wymaga stałego poszerzania świadomości ekonomicznej, monitorowania wykresów i poznania podstaw analizy fundamentalnej. Musisz wiedzieć, jak rozpoznać trend.

Koniecznie załóż rachunek w domu maklerskim oraz zastanów się nad Indywidualnym Kontem Emerytalnym zdjętym z opodatkowania od zysków kapitałowych pod warunkiem wypłaty po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Co myślisz o dywersyfikacji i przedstawionym podejściu do zarządzania portfelem inwestycyjnym?

5/5 - (2 votes)

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021