Dobrze płatna praca w Polsce – 6 najbardziej dochodowych zawodów

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Każda osoba chciałaby, aby jej praca dawała wysokie zarobki. Wielu osobom wydaje się, że jest to niemożliwe, a zdecydowana większość pracodawców oferuje najniższe lub ewentualnie średnie wynagrodzenie. Na szczęście istnieją zawody, na których można naprawdę dobrze zarobić i znacząco podnieść komfort swojego dotychczasowego życia. Potrzebne jest jedynie doświadczenie, chęć do pracy i ambicja, aby zarabiać więcej pieniędzy niż przeciętny Polak – dobrze płatna praca może okazać się wtedy na wyciągnięcie rąk. Oto 6 najbardziej dochodowych zawodów w naszym kraju.

Dobrze płatna praca – jaki zawód warto wykonywać?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że zarobki na danym stanowisku mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania, doświadczenia, rodzaju umowy, stażu pracy, firmy i wielu innych czynników. Wszystkie kwoty podane w tym artykule są kwotami brutto miesięcznie na umowie o pracę. Podajemy średnią wynagrodzeń najlepiej zarabiających specjalistów w danym zawodzie. Warto uwzględnić fakt, że w wielu miejscach podane wynagrodzenia mogą być niższe. Dane pochodzą ze strony wynagrodzenia.pl.

Dobrze płatna praca – radca prawny

Nie od dziś wiadomo, że prawo jest dziedziną, na której można sporo zarobić. Prokuratorzy, adwokaci, sędziowie czy też radcy prawni budzą respekt wśród społeczeństwa i kojarzą się z zamożnymi osobami. Głównym zadaniem radcy prawnego jest udzielanie pomocy swoim klientom, może on też reprezentować ich przed urzędami i sądami. Do obowiązków radcy prawnego zalicza się też:

– współpraca z instytucjami prawnymi oraz utrzymywanie kontaktów z nimi,

– identyfikowanie i rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie,

– udział w negocjowaniu warunków umowy,

– sporządzanie pism procesowych, opinii prawnych i innych dokumentów w kancelarii.

Aby zostać radcą prawnym lub osobą, która wykonuje inny zawód prawniczy, trzeba poświęcić wiele lat na naukę. Konieczne jest dostanie się i skończenie studiów prawniczych co już jest nie lada wyzwaniem. Następnie należy przystąpić do aplikacji, która przyucza do zawodu. Na koniec czeka nas egzamin państwowy. Osoby, które chcą zostać radcą prawnym, czeka długa droga edukacyjna, jednak na jej końcu czeka dobrze płatna praca.

Zarobki: Średnie zarobi wynoszą 8 110 zł, 25% osób zarabia mniej (ok. 5 840 zł), a 25% osób więcej (ok. 11 680 zł).

Dobrze płatna praca – Inżynier ds. jakości

Zadaniem inżyniera do spraw jakości jest kontrolowanie wszystkich faz procesu produkcyjnego, aby zapewnić jak najwyższą jakość towarów. Do głównych zadań na tym stanowisku zalicza się:

– opracowanie planu kontroli,

– dopuszczenie do produkcji,

– prowadzenie postępowań reklamacyjnych,

– inicjowanie działań z zakresu analizy i oceny ryzyka,

– opracowanie, wdrażanie, przygotowanie systemów do certyfikacji, zgodnie z wymaganiami norm np.: ISO, Six Sigma etc.

Aby wykonywać ten zawód, niezbędne jest wykształcenie wyższe. Niekoniecznie musi być to wykształcenie techniczne, jednak musi ono umożliwiać zrozumienie podstaw procesów technologicznych, które będą kontrolowane. Przydatne są też kursy i szkolenia, które pomogą zrozumieć osobie na tym stanowisku specyfikę tej branży.

Dobry inżynier do spraw jakości musi przyjść do pracy z umiejętnością odczytywania norm i rysunków technicznych oraz mieć wiedzę na temat badań laboratoryjnych. Praca na produkcji może być naprawdę dochodowa, jeśli tylko mamy doświadczenie oraz specjalistyczną wiedzę. Dobrze płatne zawody na produkcji są spotykane w wielu zakładach pracy.

Zarobki: Średnie zarobi wynoszą 6 070 zł, 25% osób zarabia mniej (ok. 4 930 zł), a 25% osób więcej (ok. 7 520 zł).

Ile zarabia programista?

W ostatnich latach osoby, które wykonują zawody informatyczne, są bardzo pożądane na rynku pracy. Programista to naprawdę dobrze płatny zawód, a cała ta branża obejmuje wiele różnych funkcji. Do najlepiej opłacanych stanowisk można zaliczyć: architektów oprogramowania czy też seniorów Java Developer. Dobry programista musi znać przynajmniej jeden język programowania – najlepiej Java, Python lub C++.

Aby zacząć tę dobrze płatną pracę, ważniejsze od wykształcenia są umiejętności programisty. Jest to jeden z nielicznych zawodów, który oferuje wysokie zarobki osobom, które same uczyły się swojego fachu. Obecnie w internecie można znaleźć wiele kursów i szkoleń, które mogą przybliżyć Cię do wykonywania tego zawodu – wystarczy ich poszukać i odnaleźć motywację do nauki, która wcale nie jest taka prosta.

Zarobki: Średnie zarobi wynoszą 7 500 zł, 25% osób zarabia mniej (ok. 5 960 zł), a 25% osób więcej (ok. 9 740zł). Architekci oprogramowania mogą zarabiać nawet 15 000 zł.

Dobrze płatna praca – analityk finansowy

Kolejną dobrze płatną branżą w naszym kraju jest branża finansowa. Zaraz obok branży prawniczej oraz informatycznej, jest jedną z najbardziej dochodowych. Do zadań analityka finansowego zalicza się:

– sporządzanie analiz i raportów finansowych,

– tworzenie prognoz ekonomicznych oraz ich weryfikowanie,

– udział w przygotowywaniu długoterminowych i krótkoterminowych strategii finansowych,

– analiza ryzyka ekonomicznego.

Aby zdobyć ten dobrze płatny zawód, należy mieć wyższe wykształcenie w kierunku ekonomicznym np. finanse i rachunkowość. Od analityka finansowego, który rozpoczyna pracę w zawodzie, wymaga się przygotowania do pracy z dużymi bazami danych oraz wykorzystywanie systemów informacyjnych rachunkowości zarządczej i systemów wspomagających.

Podczas pracy warto także zdobywać certyfikaty takie jak: ACCA, CFA lub CIA. Dzięki nim będziesz bardziej pożądanym pracownikiem na rynku pracy i będziesz mógł liczyć na lepsze zarobki u swojego pracodawcy.

Zarobki: Średnie zarobi wynoszą 6 680 zł, 25% osób zarabia mniej (ok. 5 400 zł), a 25% osób więcej (ok. 8 020 zł).

Project manager – wynagrodzenie

Jak widzisz, po wcześniejszych przykładach dobrze płatna praca w Polsce jest możliwa. Kolejną z nich jest stanowisko project managera, który odpowiada za planowanie, realizację oraz efekt projektu. Takie stanowisko można odnaleźć w wielu korporacjach i firmach z branży finansowej, budowlanej i wielu innych. Project manager, czyli po prostu kierownik projektu zajmuje się na co dzień:

– tworzeniem zespołów,

– ustalaniem priorytetów działań oraz harmonogramu,

– rozwiązywaniem problemów,

– monitorowaniem budżetu, wydatków i raportowaniem postępów pracy.

Aby zostać kierownikiem projektu, należy zdobyć podstawową wiedzę na ten temat np. na studiach podyplomowych, kursach i szkoleniach. Ważniejsze są jednak umiejętności osoby, która zajmuje to stanowisko i nawet bez wykształcenia wyższego można zostać project managerem. Warto mieć certyfikat, taki jak Prince 2 lub CAMP, których otrzymanie wymaga zdania egzaminu po ukończeniu szkolenia.

Zarobki: Średnie zarobi wynoszą 6 630 zł, 25% osób zarabia mniej (ok. 5 150 zł), a 25% osób więcej (ok. 8 520 zł).

Dobrze płatna praca jako HR business partner

Naszą listę najbardziej dochodowych zawodów w Polsce zwieńcza HR business partner. Czym zajmuje się osoba na takim stanowisku? Przede wszystkim współpracuje z menedżerami danej firmy i dba o to, aby sposób zarządzania zespołem wspomagał realizację celów organizacji. Nie tylko opracowuje strategię zarządzania pracownikami, ale również ją wdraża i nadzoruje. Oprócz tego do obowiązków osoby na tym stanowisku zalicza się:

– opracowywanie warunków umów dotyczących nowych pracowników, awansów i transferów,

– analizą trendów i wskaźników we współpracy z grupą HR w celu opracowania rozwiązań i programów,

– dostosowanie do wymagań prawnych związanych z bieżącym zarządzaniem pracownikami,

– zmniejszanie ryzyka prawnego i zapewnienie zgodności z przepisami.

Osoba, która chce zasiadać na tym stanowisku, powinna mieć wykształcenie wyższe, związane z HR-em. Istnieją studia podyplomowe, kursy oraz szkolenia w kierunku HR business partner.

Zarobki: Średnie zarobi wynoszą 8 690 zł, 25% osób zarabia mniej (ok. 6 650zł), a 25% osób więcej (ok. 11 280 zł).

Dobrze płatna praca – podsumowanie

Dobrze płatna praca w Polsce istnieje – trzeba tylko mieć odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie w danej branży. Bardzo ważne są też certyfikaty i dyplomy, które potwierdzają kompetencje pracownika. Praca w branży informatycznej jest dostępna nawet dla osób, które nie mają wyższego wykształcenia. Oznacza to, że skończenie studiów nie zawsze jest gwarantem wykonywania dobrze płatnego zawodu.

Aby mieć dobrze płatną pracę, niezbędna jest cierpliwość oraz stałe pogłębianie swojej wiedzy z danej dziedziny. Większość osób, które otrzymują wyższe niż średnie wynagrodzenie w danym zawodzie, dochodziło do tego latami, „wspinając się” po szczeblach kariery. Nawet jeśli teraz zarabiasz najniższą stawkę na swoim stanowisku, to za jakiś czas może się to zmienić.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021