Datio in solutum – co to jest?
Rynek finansów w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Na ten moment klienci banków mogą wybierać spośród wielu zobowiązań finansowych. Dzięki środkom pieniężnym pozyskanym w taki sposób możesz m.in. kupić samochód, zbudować dom czy też opłacić swoje bieżące wydatki. Osoba, która wzięła kredyt, zazwyczaj musi go spłacić w takiej samej formie, w jakim go otrzymała – czyli w formie pieniężnej. Co jednak można zrobić w momencie, gdy sytuacja finansowa uległa pogorszeniu i spłata kredytu środkami finansowymi nie jest możliwa? Rozwiązaniem może okazać się umowa datio in solutum. Jest to rozwiązanie, które spotyka się niezwykle rzadko, jednak warto wiedzieć, na czym ono polega. Zobacz, do czego służy datio in solutum i czy się opłaca.
Czym jest umowa datio in solutum?
Choć nie jest to rozwiązane spotykane bardzo często, to wielu osobom umowa datio in solutum może pomóc wyjść z trudnej sytuacji finansowej. Taka umowa pozwala na zastąpienie świadczenia wskazanego w umowie kredytowej na inne. Dzięki temu kredytobiorca może spełnić umowę i nie naraża się tym samym na kary za nieterminową spłatę czy całkowite zaprzestanie spłaty kredytu.
Przykład:
Jan Kowalski zawarł kilka miesięcy temu umowę pożyczki na kwotę 10 000 zł. Niestety przez utratę pracy nie jest jej w stanie spłacić, ale nie chce dopuścić do powstania dużych odsetek czy zajęcia komorniczego z powodu niewywiązania się z umowy. Może w tym przypadku skorzystać z datio in solutum i zamiast oddawać 10 000 zł wraz z odsetkami, prowizją i innymi dodatkowymi kosztami, może przekazać pożyczkodawcy inną rzecz należącą do niego. Może to być, chociażby samochód czy cenna biżuteria. Po przekazaniu wierzycielowi własności wskazanej w umowie o świadczenie w miejsce wykonania, oryginalne zobowiązanie wygasa. Jan Kowalski nie ma już obowiązku wykonywania płatności wskazanych w umowie pożyczki.
Datio in solutum jest więc dobrym rozwiązaniem na pozbycie się uciążliwego długu, którego nie jesteś w stanie spłacić pieniędzmi. Nie musisz dysponować gotówką, wystarczy, że posiadasz jakiś wartościowy przedmiot, który możesz oddać w zamian za wygaśnięcie zobowiązania.
Czy datio in solutum jest zawsze skuteczne?
Datio in solutum, mimo że wydaje się bardzo korzystne dla dłużnika oraz jego wierzyciela, to nie zawsze prowadzi do wygaśnięcia umowy. Istnieje pewna sytuacja, w której taki rodzaj umowy może okazać się bowiem nieskuteczny i nie rozwiąże problemów dłużnika. Datio in solutum będzie nieskuteczne w momencie, gdy dłużnik ma jeszcze kilku innych wierzycieli i uznają oni, że taka umowa wobec tylko jednego z nich jest krzywdząca. Prócz tego musi dojść do złożenia przez niezadowolonych wierzycieli skargi paulińskiej.
Skarga pauliańska dotyczy zaskarżenia przez wierzyciela wszelkich działań dłużnika, które szkodzą jego szansom na odzyskanie swojej należności. Jeśli taka skarga zostanie rozpatrzona pozytywnie, to dojdzie do unieważnienia wskazanych działań. Oznacza to, że jeśli dłużnik zawarł ze swoim wierzycielem umowę datio in solutum, ale została ona unieważniona na podstawie skargi paulińskiej, to jego dług nie jest anulowany, a cała transakcja zostaje unieważniona.
Złożenie skargi pauliańskiej wobec umowy datio in solutum będzie możliwe tylko pod warunkiem, że dłużnik działał ze świadomością, że krzywdzi innych wierzycieli. Jeśli nie miał on złych intencji, bo chciał jedynie pozbyć się zadłużenia, aby uniknąć zajęcia komorniczego, to skarga może zostać uznana za bezzasadną. Wszystko jednak zależy od tego, jaki wyrok wyda sąd.