Co to jest debet? – definicja i warunki spłaty
Kiedy pojawia się nagły wydatek, a nie posiadamy aktualnie wolnego kapitału, musimy się zastanowić jak rozwiązać naszą sytuację. Praktycznie każdy z nas wie, że może wziąć kredyt, zamówić kartę kredytową, ale czy znaliście pojęcie DEBETU? Czas poszerzyć swoje możliwości finansowe na sytuację „podbramkową” w naszym życiu.
Debet – co to jest i jak się go stosuje?
Z definicji słowo DEBET, oznacza, że możemy na rachunku bankowym posiadać ujemne saldo. Mówiąc w sposób bardziej obrazowy, skorzystać z większej ilości środków, niż posiadamy z naszych źródeł finansowania. Na korzyść klienta, który zdecyduje się na taką formę „pożyczania” pieniędzy z banku przemawia fakt, że nie tylko przyznane środki w ramach debetu możemy wypłacić, ale także w zakresie mamy takie czynności jak płacenie kartą, czy robienie zakupów. Jak pozostałe produkty bankowe, debet nie jest rozwiązaniem darmowym. Jego zasadniczym plusem jest fakt, że w przypadku konieczności skorzystania z dodatkowych środków, nie musimy szukać rozwiązania – czeka ono na koncie bankowym. Kiedy nieprzewidziany wydatek zaburzy harmonie naszego budżetu sprawi, że finansowy plan na dany miesiąc legł w gruzach, debet będzie naszym „planem B”, gotowym do wdrożenia, bez zbędnych formalności w postaci ubiegania się o kredyt, lub gorączkowego poszukiwania najlepszej „chwilówki” w sieci. Samo wnioskowanie nie jest skomplikowanym procesem, obecnie wystarczy to zrobić poprzez bankowość internetową. Pamiętajmy, że bank zweryfikuje naszą zdolność w BIK.
Debet, w jakiej wysokości mi przysługuje?
Na powyższe pytanie, nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. W zależności od naszych przychodów bank indywidualnie ustali górny limit debetu.
Jakie są warunki spłaty debetu?
Decydując się na formę pozyskania środków poprzez debet, musimy się liczyć, że wysokość oprocentowania będzie zależna od naszego banku, natomiast uśredniając należy się spodziewać około 10%. Jeżeli chodzi o spłatę, jest to jedna z najwygodniejszych form pożyczania pieniędzy. Skoro już wiemy, że w przypadku, kiedy nad nami w życiu zbierają się „czarne chmury” dla naszego budżetu, i musieliśmy na rachunku bankowym wygenerować ujemne saldo, to spłata powyższego zobowiązania nadejdzie w bliższym lub dalszym momencie. Akurat w przypadku debetu, jeżeli nasze wynagrodzenie regularnie wpływa na konto bankowe z debetem, nie musimy pamiętać o terminie raty. Środki, które zasilają nasz rachunek bankowy automatycznie spłacają zaległość powstałą w ramach debetu. Zbyt skomplikowane? Ok, zobaczmy to na przykładzie:
-kwota debetu wynosi 1000zł
-nasze wynagrodzenie 4000zł
-w miesiącu byliśmy zmuszeni przekroczyć budżet, co spowodowało, że wydaliśmy łącznie 4500zł.
-w nowym miesiącu wpływają nasze środki (np. z tytułu wynagrodzenia za prace), i na koncie posiadamy 3500zł (tyle pozostało naszych środków z wynagrodzenia). Spłacony debet odnawia się i posiadamy na kolejny miesiąc 1000zł dodatkowej gotówki. W niektórych bankach po zalogowaniu, widzimy saldo rachunku, gdzie pod spodem jest informacja „ w tym Twoje środki wynoszą”. Biorąc pod uwagę powyższy przykład, pod sformułowaniem „ Twoje środki” widniałaby kwota 3500zł.
Reasumując, debet to wygodna opcja skorzystania z dodatkowej gotówki, w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Prosty, łatwo dostępny, o jasnych warunkach spłaty, które nie wymagają od nas pamiętania, terminu kolejnej raty.