Co powinieneś wiedzieć o NRB i IBAN?
NRB, czyli Numer Rachunku Bankowego oraz IBAN, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego to podstawowe identyfikatory klienta podczas dokonywania płatności internetowych oraz wykonywania przelewów bankowych. Numer konta stanowi podstawę naszej finansowej egzystencji- jest on niezbędny do otrzymania wynagrodzenia za pracę, dokonywania płatności za mieszkanie i media oraz robienia zakupów online.
Bez posiadania konta w banku właściwie nie da się już w dzisiejszych czasach żyć. Wiemy, że jest nam ono niezbędne, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, z czego składa się numer rachunku bankowego oraz co to właściwie jest IBAN. Warto przyjrzeć się tym kwestiom nieco bliżej.
Z czego składa się numer rachunku bankowego?
Numer rachunku to w istocie 26 cyfr składających się z trzech bloków.
1. Pierwszy z nich stanowią 2 początkowe cyfry. Jest to tak zwana suma kontrolna, która obliczana jest za pomocą specjalnego algorytmu, który jest zgodny z międzynarodowym standardem przyjętym dla IBAN.
2. Kolejne 8 cyfr stanowi numer rozliczeniowy instytucji finansowej, czyli banku, w którym mamy konto. Jest on nadawany przez bank centralny.
Numer rozliczeniowy banku jest używany do identyfikacji banku adresata, kiedy wykonujemy przelew. Wykorzystuje się go głównie w rozliczeniach krajowych, w tych międzynarodowych korzysta się z kodu BIC.
Numer rozliczeniowy banku składa się z 8 cyfr w trzech segmentach, które mają określone znaczenie:
– pierwsze 4 cyfry bezpośrednio wskazują na konkretną instytucję bankową.
-następne 3 cyfry identyfikują oddział banku.
-ostatnia pozycja to jedna cyfra kontrolna, która pozwala sprawdzić poprawność numeru rozliczeniowego.
3. Z kolei ostatnie 16 cyfr to numer rachunku konkretnego klienta pozwalający na jego identyfikację w systemie.
Czym jest IBAN i co oznaczają poszczególne pozycje numeru?
International Bank Account Number, czyli popularny IBAN, jest międzynarodowym standardem numeracji rachunków bankowych i został on stworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych, aby ułatwić obsługę płatności w Unii Europejskiej.
Polskie numery rachunków są zgodne z europejskim standardem i zaczynają się od kodu kraju, czyli PL.
Kolejno następujące 2 pierwsze znaki stanowią sumę kontrolną. Z kolei dalsza część numeru jest określana jako BBAN- Basic Bank Account Numer i stanowi Podstawowy Numer Rachunku Bankowego zgodny z polskim NRB.
Możemy więc przyjąć, że każdy polski numer konta bankowego po dodaniu na początku kodu kraju stanowi numer w formacie IBAN i może z powodzeniem służyć do obsługi płatności międzynarodowych.
Cyberprzestępcy a numer rachunku bankowego
Numer rachunku bankowego to najważniejsza informacja, jaką podajemy przy dokonywaniu operacji finansowych. Zawsze sprawdźmy co najmniej dwukrotnie, czy nie doszło do pomyłki. Nazwa adresata przelewu, czy jego adres nie mają tak wielkiego znaczenia, ponieważ identyfikacja odbiorcy odbywa się właśnie na podstawie numeru konta.
Niestety wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy za pośrednictwem złośliwego oprogramowania potrafią w ułamku sekundy zmienić numer konta, gdy wykonujemy przelew. Koniecznie więc zadbajmy o dobrą ochronę antywirusową naszego komputera i urządzeń mobilnych, sprawdzajmy numery kont bankowych przed ostatecznym zatwierdzeniem transakcji oraz korzystajmy z dodatkowych zabezpieczeń w postaci kodów SMS-owych z banku, podczas wykonywania operacji finansowych z naszego konta.