BLIK – co to jest i jak z niego korzystać

Przeczytasz w ciągu 8 minut

BLIK to usługa, która dostępna jest w aplikacjach mobilnych większości banków. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które ma na celu ułatwić nam transakcje płatnicze i umożliwia płacenie bez wykorzystania karty. BLIK to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo, które cieszy się coraz większym zainteresowanie. Co jeszcze warto wiedzieć o BLIK?

BLIK – co to jest?

Dzięki temu polskiemu systemowi płatności mobilnych większość z nas ma szansę płacić w wygodny i nowoczesny sposób. Wystarczy mieć przy sobie telefon z dostępem do internetu. BLIK to specjalny kod, który można wprowadzić w bankomacie lub na terminalu. Trzeba go jedynie wygenerować na swojej komórce i zaakceptować transakcję w aplikacji mobilnej. Taki kod jest aktywny przez krótki czas i pozwala na płacenie bez użycia karty płatniczej. Na zaakceptowanie takiej płatności masz 20 sekund. Jeśli tego nie zrobisz, to kod BLIK jest nieważny i nie można skorzystać z niego drugi raz. Płatności BLIK zadebiutowały w 2015 roku i coraz bardziej zyskują na popularności.

Blik – płatności

Płacenie blikiem jest już możliwe w wielu miejscach. Jest to sposób płatności, który jest coraz bardziej rozpowszechniany, dlatego można spotkać się z nim w codziennych sytuacjach. Blikiem zapłacisz w sklepach stacjonarnych, sklepach internetowych, kawiarniach, restauracjach, na poczcie a nawet opłacisz swoją paczkę u kuriera. Miejsca, gdzie płacenie Blikiem jest akceptowane, są zazwyczaj oznaczone specjalną naklejką. Zazwyczaj znajduje się ona w widocznym miejscu w witrynie lub obok kasy fiskalnej. Jeśli chcesz zapłacić za internetowe zakupy za pomocą blika to musisz szukać oznaczenia z jego symbolem na stronie internetowej danego sklepu.

Blik – bankomaty

Prócz tego, że możemy płacić za swoje zakupy za pomocą mobilnej aplikacji mamy też możliwość wypłacania pieniędzy za pomocą BLIK. Jest to świetne rozwiązanie w momencie, gdy zapomnimy swojego portfela z kartą płatniczą, a nagle musimy wypłacić pieniądze. Wystarczy, że będziesz miał przy sobie telefon i poszukasz bankomatu z naklejką ze znakiem BLIK.

Bankomaty z blikiem są dostępne w większości miast w Polsce i łatwo jest je znaleźć w centrum miasta lub często uczęszczanych punktach np. w centrum handlowym. Tak samo, jak płacenie blikiem nie jest trudne, tak samo łatwo możemy skorzystać z możliwości wypłacania pieniędzy z bankomatu za pomocą telefonu.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu Blikiem?

1. Znajdź bankomat oznaczony znakiem BLIK.
2. Wygeneruj kod blik na swojej komórce.
3. Wprowadź go na bankomacie i podaj kwotę, jaką chcesz wypłacić.
4. Zaakceptuj transakcję na swojej komórce.
5. Poczekaj chwilę i odbierz pieniądze.

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu Blikiem jest bardzo proste i podobne do wykonywania innych transakcji.

W jakich bankach dostępna jest płatność BLIK?

Coraz więcej banków oferuje płatności mobilne z wykorzystaniem blika. Należą do nich:

Alior Bank
Bank Zachodni WBK
Bank Millennium
mBank
ING Bank Śląski
PKO Bank Polski
Getin Bank
Orange Finanse
BGŻ BNP Paribas
T-Mobile Usługi Bankowe
Credit Agricole
Bank Pekao S.A.
Raiffeisen Polbank

Czy BLIK jest bezpieczny?

co to jest blikTransakcje BLIK są bezpieczne dzięki zabezpieczeniom, jakie posiada ta metoda płatności. Po wygenerowaniu kodu jest on ważny maksymalnie dwie minuty, dzięki czemu nie ma możliwości, aby ktoś wykorzystał go za nas. Płatności blikiem mogą być nawet bezpieczniejsze niż używanie karty płatniczej. Jest tak, ponieważ pozyskanie czyjegoś numeru BLIK nic nie daje, ponieważ transakcję trzeba jeszcze zaakceptować na telefonie z aplikacją banku. Z kolei, jeśli ktoś uzyska dana naszej karty takie jak CVV i numer to łatwiej może z niej skorzystać. Osoba, która korzysta z aplikacji mobilnej i chce mieć kontrolę nad swoimi płatnościami za pomocą BLIK, może ustawić limit dziennej kwoty, którą można wydać w taki sposób. Jeśli więc obawiasz się, że mimo zabezpieczeń ktoś mógłby Cię okraść, to możesz skorzystać z tej możliwości i ustawić niewielką kwotę, jaką możesz przelać lub wypłacić za pomocą blika.

Transakcje bez kodu BLIK

Podczas płatności internetowej mamy możliwość wykonać transakcję nie używając kodu BLIK. Żeby móc skorzystać z takiej opcji podczas pierwszej płatności blikiem należy zaznaczyć opcję „wykonaj i zapamiętaj” a na swoim telefonie potwierdzić transakcję. Na smartfonie trzeba będzie potwierdzić, że następne transakcje BLIK w danej przeglądarce mają być wykonywane bez kodu. Transakcje będą akceptowane jedynie po zatwierdzeniu pinem w aplikacji mobilnej. Za pomocą BLIKA masz również możliwość wykonywać przelewy na telefon bez podawania numeru rachunku bankowego odbiorcy.

BLIK – przelew na numer telefonu 

Aby wykonać przelew na telefon, wystarczy w aplikacji mobilnej wybrać opcję przelewu na telefon, a następnie wprowadzić numer telefonu odbiorcy. Zamiast więc wpisywać, tak jak w tradycyjnym przelewie ciąg 26 cyfr wystarczy tylko 9. Jeśli odbiorca i nadawca przelewu będą mieli powiązane numery telefonu z blikiem i rachunkiem bankowym, to przelew przyjdzie natychmiastowo. Z takiej funkcji mogą korzystać osoby, które posiadają konto w następujących bankach:

Alior Bank
Milennium
Santander Bank Polska
mBank
ING Bank Śląski
PKO

Płacenie blikiem – zalety

Dużą zaletą płatności blikiem jest przede wszystkim to, że są szybkie i wygodne. Kodu można używać w wielu różnych sytuacjach i nie musimy mieć przy sobie portfela, aby zapłacić za zakupy – wystarczy komórka z dostępem do internetu. Dodatkowo płatności blikiem są bezpieczne i ryzyko, że zostaniemy okradzeni, jest mniejszy niż w sytuacji, gdy zgubimy kartę płatniczą.

BLIK koszty

wypłata blikKorzystanie z blika i dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych jest całkowicie darmowe i nie jest za to pobierana żadna prowizja. Jeśli chodzi o wypłacanie pieniędzy z bankomatów, to opłata zależy od tego, czy wypłacamy pieniądze z banku, którego jesteśmy klientem czy też nie. Wypłata BLIK będzie darmowa, jeśli skorzystamy z bankomatu naszego banku. Jeśli nie mamy żadnego w pobliżu, to możemy skorzystać z bankomatu innego banku, który ma opcję wypłaty pieniędzy za pomocą blika. Wtedy prowizja będzie zależała od banku, jednak nie powinna ona wynieść więcej niż 5 zł.

Jak zapłacić telefonem

Za pomocą smartfonów możemy już nie tylko robić zdjęcia, nagrywać filmy, słuchać muzyki i dzwonić. Coraz więcej modeli telefonów może posłużyć także jako Twój portfel do wykonywania płatności. Wystarczy, że odblokujesz telefon, przyłożysz go do terminala i gotowe. Wygląda to, jak płacenie zwykłą kartą jednak plus jest taki, że nie musimy mieć przy sobie portfela. Wszystko to dzięki zbliżeniowym płatnościom mobilnym, które możemy wykonywać przy pomocy smartfona z NFC. Potrzebna będzie też aplikacja banku, który umożliwia płatności telefonem. Taką funkcję wprowadziło już kilkanaście banków w tym:

PKO BP
Alior Bank
ING
Millenium

Płatność Google Pay

Płatności możesz dokonywać także za pomocą Google Pay. Niezbędny jest jedynie telefon lub smart watch. Jest to bardzo wygodne, bo wystarczy, że zegarek lub telefon przyłożysz do terminala i gotowe. Nie musisz wyciągać portfela a z niego karty, by zapłacić za zakupy. Do Google Pay możesz dodać kilka kart płatniczych. Pewnie zastanawiasz się jak zacząć swoją przygodę z Google Pay. To nie jest trudne wystarczy, że:

– Pobierzesz aplikację Google Pay ze sklepu Google Play i ją skonfigurujesz
– Dodasz do niej swoją kartę. Musisz w tym celu kliknąć zakładkę karty i wcisnąć „+”. Możesz to zrobić za pomocą wpisania danych lub zrobienia jej zdjęcia. W momencie, gdy bank zweryfikuje Twoją kartę, będziesz mógł używać aplikacji Google Pay i płacić za pomocą komórki.

Płatności Apple Pay

Użytkownicy systemu IOS również mogą płacić za pomocą swojego smartfona lub zegarka. Wystarczy, że na swoim iPhonie skorzystasz z usługi Apple Pay i będziesz mógł szybko i bezpiecznie zapłacić za zakupy swoim telefonem lub zegarkiem tak samo, jak w przypadku Google Pay.

Płacenie za pomocą touch ID

Jeśli chcesz zapłacić telefonem przy pomocy touch ID musisz umieścić palec na czytniku i użyć karty domyślnej. Następnie wystarczy, że przytrzymasz górną część telefonu obok terminala i poczekasz, aż na wyświetlaczu pojawi się komunikat „Gotowe”.

Blik – Płatność za pomocą face ID

Telefony wyposażone w face ID można używać do płatności telefonem, a całą transakcję akceptuje się tylko poprzez spojrzenie na smartfon. Wystarczy, że dwukrotnie przyciśniesz przycisk boczny i spojrzysz na swojego iPhona. Przytrzymaj górną część telefonu obok czytnika zbliżeniowego i poczekaj, aż na telefonie pojawi Ci się komunikat „Gotowe”.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021