
Telefon komórkowy służy obecnie nie tylko do wykonywania połączeń oraz odbierania i wysyłania SMS-ów. Wiele smartfonów to przenośne biura, czytelnie, a często także… portfele. W artykule sprawdzimy jak wygodnie, bezpiecznie i szybko płacić telefonem.
Wykonywanie płatności bezgotówkowych za produkty i usługi jest dziś prostsze i szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko za sprawą nowoczesnych technologii, pozwalających na regulowanie opłat… telefonem.
Jak płacić telefonem?
Sposób dokonywania płatności telefonem zależy od wybranej technologii. A tych jest na rynku co najmniej kilka. Najpopularniejsza z nich to BLIK — polski system płatności mobilnych, uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Działanie BLIK-a opiera się na na generowanych w telefonie jednorazowych kodach, służących do potwierdzania transakcji.
BLIK umożliwia:
- dokonywanie płatności bezgotówkowych w stacjonarnych sklepach i punkach usługowych,
- dokonywanie płatności w e-sklepach,
- dokonywanie płatności w największej w naszym kraju platformie aukcyjnej Allegro.pl,
- wypłaty pieniędzy z ponad 12 tysięcy bankomatów,
- korzystanie z maszyn samoobsługowych i opłatomatów,
- wykonywanie przelewów bez konieczności podawania numeru konta.
Aby rozpocząć korzystanie z BLIK-a nie musisz instalować w swoim telefonie osobnej aplikacji BLIK. System ten został bowiem zintegrowany z aplikacjami mobilnymi banków.
Jak płacić BLIK-iem?
Korzystanie z systemu BLIK jest naprawdę łatwe. Aby zapłacić za zakupy:
- wygeneruj kod BLIK w bankowej aplikacji mobilnej;
- korzystając z klawiatury numerycznej, przepisz go do terminalna płatniczego;
- potwierdź transakcję w aplikacji;
- gotowe!
Jak płacić telefonem — płatności mobilne — Google Pay, Apple Pay i Revolut
Mniej popularne, choć wcale nie gorsze od BLIK-a są technologie Google Pay, Google Pay i Revolut. Poniżej omówimy specyfikę każdej z nich.
Google Pay
Aplikacja Google Pay (wcześniej Android Pay) działa w oparciu o technologię HCE. Umożliwia dokonanie płatności zbliżeniowych telefonem oraz wykonywanie transakcji w aplikacjach mobilnych Allegro, Uber, Pyszne.pl orz iTaxi. Mogą z niej korzystać użytkownicy smartfonów z systemem Android w wersji min. 4.4 (KitKat) oraz modułem NFC.
Jak zrealizować płatność Google Pay?
Aby zacząć płacić telefonem, należy zainstalować aplikację Google Pay, a następnie przyporządkować do niej kartę płatniczą. Sam proces płatności jest banalnie prosty. Aby zapłacić za zakupy, nie musisz uruchamiać aplikacji. Wystarczy, że zbliżysz telefon do terminala. Przy transakcjach powyżej 50 zł niezbędne będzie potwierdzenie kodem PIN. Jeśli transakcja przebiegła pomyślnie, na ekranie smartfona wyświetli się zielona ikona, oznaczająca potwierdzenie płatności.
Apple Pay
Apple Pay pojawił się w Polsce dopiero 19 czerwca. Jest więc na naszym rynku prawdziwą nowością. Z systemu Apple Pay mogą korzystać użytkownicy popularnych jabłuszek, czyli urządzeń z systemem IOS, wyposażonych w technologię NFC. Obecnie taką funkcjonalność posiadają:
- iPhone 6 i iPhone 6 Plus,
- iPhone 6s i iPhone 6s Plus,
- iPhone SE,
- iPhone 7 i iPhone 7 Plus,
- iPhone 8 i iPhone 8 Plus,
- iPhone X,
- Apple Watch dowolnej generacji.
Apple Pay umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych oraz realizację internetowych płatności online. Jeśli chcesz rozpocząć korzystanie z Apple Pay przyporządkuj do urządzenia Apple kartę płatniczą. W przypadku iPhone’ów dokonasz tego w aplikacji Wallet, służącej do przechowywania kuponów zniżkowych, kart lojalnościowych i kart pokładowych. Dodanie karty do Apple Pay w zegarku wymaga uruchomienia aplikacji Watch na iPhonie oraz zakładki Mój zegarek.
Jak zrealizować płatność Apple Pay?
Aby zrealizować płatność, należy ją autoryzować, a następnie przyłożyć telefon do terminalna płatniczego. Sposób autoryzacji zależy od tego, który model „jabłuszka” użytkujesz.
- Jeśli jesteś posiadaczem iPhone’a 8 (lub starszego modelu), celem potwierdzenia transakcji przytrzymaj palec na przycisku Home z Touch ID przed zbliżeniem do terminala.
- Jeśli używasz iPhone’a X, wciśnij dwukrotnie przycisk blokady, aby zeskanować twarz z użyciem Face ID i dopiero wtedy zbliż telefon do terminala.
- W przypadku zegarka Apple Watch wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny i zbliżyć zegarek do terminala bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni.
Revolut
Revolut opiera się na zupełnie innych zasadach niż wymienione wcześniej technologie. Podróżujesz po świecie? Karta Revolut zrewolucjonizuje Twoje finanse! Płacąc Revolutem za zakupy czy usługi w innych krajach, unikniesz kosztów przewalutowania (waluty wymieniane są po kursach międzybankowych). Karta zapewni więc możliwość wykonywania niedrogich, wygodnych płatności w kilkudziesięciu różnych walutach!
Jak realizować płatności Revolut?
Aby rozpocząć wykonywanie płatności Revolut, zainstaluj na smartfonie aplikacji mobilnej Revolut. Możesz pobrać ją ze sklepu Google Play lub App Store (aplikacja dostępna dla iPhone lub iPad z systemem iOS 9, lub nowszym oraz dla smartfonów z systemem Android 4.4, lub nowszym).
Aby rozpocząć korzystanie z karty i doładować swoje konto konieczna będzie weryfikacja tożsamości. Jeśli przebiegnie pomyślnie, będziesz mógł zamówić wirtualną (znajdującą się wyłącznie w Twojej aplikacji) i fizyczną kartę Revolut.
Przy pomocy aplikacji Revolut możesz:
- płacić za transakcje w sklepach internetowych na całym świecie,
- korzystać z darmowego indywidualnego rachunku bieżącego w Wielkiej Brytanii (w GBP);
- korzystać z darmowego indywidualnego indywidualne konto Euro IBAN (w EUR);
- założyć kilkadziesiąt subkont dla każdej waluty, którą chcesz wymieniać;
- wykonywać darmowe przelewy międzynarodowe w każdej z nich;
- korzystać z ubezpieczeń podróżnych, ubezpieczenia telefonu i obrotu kryptowalutami.