
Jak sama nazwa wskazuje parabanki mają wiele wspólnego z bankami. Jednak sposób działania tych instytucji wygląda inaczej, ponadto funkcjonują w oparciu o inne przepisy prawne niż banki. Co należy o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na podjęcie współpracy?
Pojęcie parabanków pojawia się w mediach dość często, mimo to nie jest ono jasno sprecyzowane. Ich działalność jest zbliżona do zwykłych banków, ale nie podlegają tak skrupulatnemu nadzorowi finansowemu. Banki a parabanki – gdzie pójść? Zdecydowanie większym zaufaniem cieszą się banki, ale nie zawsze można skorzystać z ich usług. Osoby, które mają już spore zadłużenia i szukają pożyczki, zostaną pożegnane przez banki z odmową kredytu, natomiast parabanki mogą wydać się bardzo atrakcyjne przez pozytywną akceptację wniosku.
Banki a parabanki - jaka jest różnica?
Jak można określić różnice między bankami i parabankami, skoro nie można dokładnie powiedzieć, co oznacza drugi z terminów? Różnica tkwi przede wszystkim w tym, że pomimo zbliżonej oferty, parabanki mają dużo „luźniejsze” zasady, co oznacza, że nie muszą spełniać tylu warunków co banki i nie dotyczy ich nadzór ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Podejmując współpracę z którąś z instytucji z grupy parabanków, klient jest przede wszystkim dużo mniej zabezpieczony, niż gdyby zdecydował się na współpracę z bankiem. Duże ryzyko straty zainwestowanych środków finansowych zniechęca wiele osób. Jeżeli dana instytucja ogłosi swoją upadłość, klienci nie będą w żaden sposób odzyskać swoich pieniędzy.
Parabanki zawierają z klientami umowy na podstawie kodeksu cywilnego, przez co wpłacone środki nie są objęte gwarancją. Oprócz tego w przeciwieństwie do banków, parabanki nie przyjmują depozytów. Instytucje te próbują obejść przepisy przez wprowadzenie do oferty produktów inwestycyjnych, które mogą być traktowane jak depozyty pieniężne. Wiele placówek funkcjonuje przede wszystkim dzięki udzielaniu pożyczek, zwłaszcza osobom, które bank odsyła z kwitkiem, na przykład przez negatywną historię kredytową w BIK.
Parabanki w Polsce
Przykładem głośnej sprawy z udziałem polskich parabanków jest Amber Gold. Pomimo tego, że mijają już lata od afery finansowej, to, co działo się wokół tej instytucji w dalszym ciągu wzbudza wiele kontrowersji i emocji. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze współpraca z parabankiem musi skończyć się źle. Wiele parabanków działających w Polsce funkcjonuje na rynku od kilku do kilkunastu lat i radzą sobie doskonale. Są uznawane za rzetelne i godne zaufania, dlatego nie trzeba obawiać się ich usług. Dla własnego bezpieczeństwa przed wyborem danej firmy należy dobrze prześledzić historię parabanku, aby mieć pewność, że nie stanie się to źródłem stresów. Decydując się na zaciągnięcie pożyczki w parabanku, trzeba dokładnie przeczytać podsuniętą do podpisu umowę. Może się bowiem okazać, że kwota jaka będzie do spłaty jest wysoko oprocentowana lub dochodzą inne wysokie koszty, a klient orientuje się dopiero wtedy, kiedy zbliża się czas spłaty pierwszej raty.
W naszym serwisie znajdziesz porównane ofert sprawdzonych parabanków, dodatkowo przeczytasz rzetelne recenzje na ich temat, odwiedź:
Chwilówki oraz Pożyczki na raty