
Krajowy Rejestr Długów to jedno z Biur Informacji Gospodarczej. Jeśli zalegasz ze spłatą pożyczki, kredytu, rachunku za gaz, telefon czy polisę ubezpieczeniową — wierzyciel może umieścić w nim Twoje dane. Jak działa KRD? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dane dłużnika znalazły się „na czarnej liście”? W artykule odpowiemy na te i inne pytania naszych czytelników.
Krajowy Rejestr Długów to największa w Polsce platforma wymiany informacji gospodarczej. Od ponad 14 lat zbiera i udostępnia dane na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz firm (zarówno dużych koncernów, jak i małych przedsiębiorstw).
Jak działa Krajowy Rejestr Długów?
Krajowy Rejestr Długów gromadzi, przechowuje i udostępnia dane o nierzetelnych płatnikach. Mówiąc w sporym uproszczeniu, jeśli nie dopełnisz swoich obowiązków względem określonych instytucji, te mogą umieścić Twoje dane w KRD. Potencjalny kontrahent, który zechce nawiązać z Tobą współpracę, będzie mógł zajrzeć do jego zasobów, sprawdzając Twoją wiarygodność. Niekorzystny wpis może przełożyć się na zmianę warunków współpracy (np. konieczność uiszczania płatności „z góry”), a nawet wybór innego, bardziej rzetelnego partnera. Głównym zadaniem Krajowego Rejestru Długów jest więc umożliwienie podmiotom weryfikacji wypłacalności i wiarygodności potencjalnych partnerów biznesowych.
Za jakie długi można trafić do KRD?
Wierzyciel może umieścić Twoje dane na „czarnej liście” nie tylko za opóźnienia w spłacie kredytów i pożyczek. Przedmiotem wpisu może być także zadłużenie wynikające z nieterminowej płatności:
- rachunków za energię elektryczną, gaz czy wodę,
- rachunków za usługi telekomunikacyjne i Internet,
- rachunków za czynsz,
- składki za polisę ubezpieczeniową.
KRD — od jakiej kwoty można umieścić dane dłużnika w rejestrze?
Jakie warunki musi spełnić wierzyciel, aby umieścić dane dłużnika w rejestrze? Ile musi wynosić zadłużenie, aby znaleźć się w KRD? Te oraz podobne pytania każdego dnia zadają sobie tysiące podmiotów, zagrożonym wpisem na „czarną listę”. Aby wierzyciel mógł umieścić dane dłużnika w rejestrze KRD, konieczne jest spełnienie kilku określonych prawem wymagań:
- dłużnik musi posiadać wymagalne zobowiązanie, przeterminowane co najmniej 30 dni;
- w przypadku osób fizycznych kwota zadłużenia musi wynosić co najmniej 200 zł (razem z odsetkami). W przypadku firm jest to co najmniej 500 zł;
- obowiązkiem wierzyciela jest wysłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty i poinformowania go o ryzyku dokonania wpisu;
- od wysłania przez wierzyciela listem poleconym, e-mailem lub osobistego doręczenia tego dokumentu dłużnikowi powinno minąć co najmniej 30 dni.
Przeczytaj też: Zawieszenie spłaty kredytu — kiedy można zrobić sobie przerwę w spłacaniu długów?
Konsekwencje wpisu do Krajowego Rejestru Długów
Główną konsekwencją dokonania wpisu na „czarną listę” jest zmniejszenie wiarygodności w oczach obecnych i potencjalnych kontrahentów, instytucji finansowych oraz dostawców usług. Taki wpis może więc stać się istotną przeszkodą w nawiązaniu współpracy biznesowej, otrzymaniu kredytu, a nawet dokonaniu tak prozaicznej czynności, jak podpisanie umowy z operatorem telefonii komórkowej.
Jak usunąć swoje dane z KRD?
Usunięcie danych z rejestru KRD może nastąpić jedynie na wniosek wierzyciela, który je tam umieścił. Jeśli zależy Ci na tym, aby usunąć wpis, w pierwszej kolejności powinien spłacić swój dług. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do BIK-u, który gromadzi informacje na temat nieterminowych płatności, KRD pokazuje jedynie obecną sytuację. Kiedy uregulujesz swoje zobowiązanie, a wierzyciel usunie Twoje dane z BIG-u, po niekorzystnym wpisie nie będzie nawet śladu.