ToggleToggle

Jak anulować przelew?

Jak anulować przelew?

Czy można anulować przelew?

Prawda jest taka, że jeśli przelaliśmy pieniądze na konto błędnego adresata, nie mamy prawa do reklamacji w banku. Przecież to my popełniliśmy błąd, a nie nasz operator. Jest możliwość odzyskania pieniędzy, jeśli skontaktujemy się z naszym bankiem. Na mocy zapisu Sądu Najwyższego z roku 2008, bank ma obowiązek jedynie wykonać zlecenie zgodne z określonym przeznaczeniem oraz zasadami pożycia społecznego. W praktyce oznacza to, że do zadań instytucji nie należy naprawianie naszych błędów, m.in. odzyskania pieniędzy zaadresowanych do złego adresata. Oczywiście, bank może chcieć nam pomóc oraz wysłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do zapłaty na mocy zasad kodeksu cywilnego, który mówi o tym że “każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, jest zobowiązany do wydania korzyści w naturze, a gdy to niemożliwe, do zwrotu wartości”. Po otrzymaniu tego wezwania, błędny adresat naszych pieniędzy nie ma wyjścia i musi je zwrócić - jeśli chce uniknąć oczywiście dodatkowych problemów. Takie wezwanie do zapłaty powinno zawierać kwotę którą należy zwrócić oraz numer rachunku osoby której trzeba oddać pieniądze. W większości przypadkach, gotówka zostaje odzyskana po wezwaniu do zapłaty. Zdarza się, że osoba która otrzymała nasz przelew uchyla się od zwrotu. Wtedy możemy jedynie pokierować sprawę na drogę sądową, ale w takiej sytuacji niestety bank nie ponosi żadnej odpowiedzialności, nie jest stroną. Pamiętajmy o tym, że zawsze możemy zwrócić się do odbiorcy naszych pieniędzy i spróbować załagodzić sprawę polubownie. Jeśli chodzi o samo anulowanie operacji, jest to możliwe, jednak nie zawsze.

Kiedy anulowanie przelewu jest możliwe?

To, czy anulowanie przelewu jest możliwe czy też nie, zależy od dwóch czynników.

 

Czas, który upłynął od dokonania przelewu

Jeśli zareagujemy wystarczająco szybko i od razu skontaktujemy się z operatorem, jest możliwość odzyskania pieniędzy, gdyż może się zdarzyć, że transakcja nie została jeszcze zrealizowana. Możesz się tego dowiedzieć sprawdzając sesje Elixir czyli tabelę sesji wychodzących oraz przychodzących. Jeśli jednak pieniądze zostały przelane, z poziomu naszego banku nie można niestety już nic zrobić.

Regulamin banku

Jeśli w regulaminie banku z którego usług korzystasz, zawarto informację o tym, że instytucja nie anuluje zleceń z datą bieżącą, nie będzie to możliwe. Banki wcale nie muszą zgadzać się na cofanie przelewów. Większość banków raczej nie robi problemów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności. Wszystko to jednak nadal zależy od regulaminu danej instytucji.

 

Jak wygląda anulowanie przelewu w poszczególnych bankach?

Jeśli chodzi o anulowanie przelewu, tak jak zostało wyżej wspomniane, wiele zależy od regulaminu banku. Regulamin zaś, zależy od samego banku - w każdym przecież jest inny. Jak dokładnie wygląda anulowanie przelewu w poszczególnych bankach?

 

 • Santander Bank Polska

Ten bank umożliwia swoim klientom anulowanie przelewu, pomaga w poszukiwaniu środków oraz stara się, o ich zwrot. Wniosek reklamacyjny można złożyć w każdym momencie. Najłatwiej jednak będzie, gdy zrobimy to od razu po wykonaniu błędnego przelewu. Takie polecenie anulowania transakcji możemy złożyć telefonicznie w Centrum Bankowości Telefonicznej bądź też w oddziale naszego operatora. Niestety usługa ta kosztuje 25 zł, gdyż jest klasyfikowana jako czynność niestandardowa.

 • Volkswagen Bank

W tym banku, można anulować przelew na dwa sposoby: telefonicznie bądź poprzez system bankowości elektronicznej. Może to się jednak odbyć tylko i wyłącznie gdy pieniądze nie pojawiły się na koncie odbiorcy. Sesje wychodzące Elixir w tym banku: 8:00, 11:50, 14:20.

 • Plus Bank

Tak jak w powyższej instytucji, tak i w Plus Banku mamy możliwość wycofania przelewu jeśli nie został wysłany. Wniosek reklamacyjny możemy złożyć w oddziale banku bądź poprzez Centrum Obsługi Klienta. Przelew zaplanowany można wycofać samemu dzięki internetowemu serwisowi transakcyjnemu. Sesje Elixir wychodzące w tym banku: 7:45, 11:30, 14:15-18:00.

 • PKO Bank Polski

Kolejny bank umożliwia wycofanie przekazu jeśli reklamacja nastąpi przed realizacją przelewu. Można to zrobić dzięki internetowemu serwisowi transakcyjnemu bądź poprzez infolinię. Sesje wychodzące Elixir: 8:00, 11:45, 14:30.

 • mBank

Klient może wycofać zlecony przekaz, jeśli nie dojdzie jeszcze do realizacji pierwszej wychodzącej sesji (05:55, 9:55, 13:25). W tym przypadku również możemy zrobić to samodzielnie poprzez internetowy serwis transakcyjny. 

 • Idea Bank

Ten bank również umożliwia anulowanie przelewu jeśli nie zostanie on wysłany, jednak przelew musi być zlecony najpóźniej 30 minut przed sesją. Możesz zadzwonić na infolinię bądź wybrać się do placówki banku. Sesje Elixir wychodzące w Idea Banku: 9:30, 13:30, 16:00. 

 • Getin Bank

Jeśli chcesz wycofać zlecony przelew, możesz to zrobić w Getin Banku jeśli dyspozycja zostanie wydana zanim pieniądze zostaną wysłane. Sesje Elixir wychodzące: 8:15, 13:30, 14:30. 

 • Eurobank

W Eurobanku przelew z datą przyszłą, można wycofać z poziomu bankowości elektrycznej i bank nie pobiera żadnych opłat za tą usługę. Przelew standardowy możesz zostać anulowany, jeśli nie został jeszcze wysłany. Sesje Elixir wychodzące w Eurobanku: 7:30, 11:30, 14:30. 

 • Deutsche Bank

Ten bank umożliwia nam wycofanie przelewu jedynie w dniu w którym został zlecony oraz przed pierwszą sesją Elixir. Posiadacze produktów firmowych banku mogą anulować transakcję poprzez doradcę. Klienci indywidualni jednak, mogą wydać tą dyspozycję za pomocą infolinii. Jeśli chodzi o anulowanie przelewu krajowego - usługa ta jest bezpłatna. Anulowanie przelewu zagranicznego kosztuje 20 zł.

 • Credit Agricole

Jeśli szybko zgłosimy naszemu operatorowi błędnie wykonany przelew i zgłosimy reklamację telefonicznie czy też wypełniając formularz online - może nam się udać anulować przelew. Bank powiadomi nas o pozytywnym rozpatrzeniu formularzu a następnie podejmie wymagane czynności aby otrzymać nasze pieniądze. 

 • Citi Handlowy

Zwrot środków w ramach błędnego przelewu można dokonać jeśli odbiorca wyrazi na to zgodę. Przeprowadzimy anulowanie za pomocą konsultanta CitiPhone. Cofnięcie może zostać wykonane tylko, gdy dyspozycja ta wpłynęła od klienta od jednej z godzin: 6:30, 11:45, 14:15.

 • Bank Millennium

W tym banku nie mamy możliwości cofnięcia przelewu. Możemy jedynie anulować transakcję z przyszłą datą. Pomyłkę zgłaszamy operatorowi przez infolinię, internet bądź osobiście. Odbiorca błędnego przelewu musi jednak wyrazić zgodę na zwrot pieniędzy, aby anulowanie przelewu zostało przeprowadzone pomyślnie.

 • BOŚ BANK

Bank umożliwia anulowanie przelewu z datą przyszłą, wysłanego po godzinie granicznej. Oczywiście można również cofnąć transakcję jeśli przelew nie został wysłany. Bank nie pobiera żadnych opłat za usługę. 

 • BGŻ BNP Paribas

Na dzień przed datą realizacji przelewu możemy go anulować w BGŻ BNP Paribas. Jeśli zlecenie jest podjęte bądź przekazane do realizacji, nie możemy niestety już nic zrobić. 

 

Jeżeli wszystko zawiedzie – jak anulować przelew?

Tak jak można przeczytać wyżej, w przypadku w którym transakcja została zakończona i jest za późno na wszystkie powyższe kroki, nie warto od razu panikować. W tej sytuacji powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie napisać do banku oficjalne pismo, w której szczegółowo zostanie opisane to zdarzenie i tym samym poprosić bank o reakcję, bez której ciężko będzie cokolwiek zdziałać. W tej sytuacji banki zazwyczaj stają po stronie pokrzywdzonego klienta, nawet, jeśli chodzi tutaj o zwykły błąd ludzki. Po otrzymaniu naszego zgłoszenia instytucja finansowa powinna skontaktować się z adresatem naszego pomylonego przelewu, a następnie poprosić go o zwrot pieniędzy na nasz rachunek bankowy. 

Na szczęście dla nas, jeżeli nastąpi taka pomyłka prawo jest po naszej stronie, chodzi tutaj o art. 405 Kodeksu cywilnego, w którym przeczytać możemy, że „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”.  Zatem osoba, która otrzymała nasz przelew przez naszą pomyłkę, powinna zwrócić dokładnie tę kwotę, którą bez żadnej podstawy prawnej otrzymała. Jeżeli tego nie zrobi, narazi się na sprawę przed sądem cywilnym, a żadne prawo nie będzie po jego stronie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Inne z działu Wszystkie artykuły

Wszystkie artykuły
19.05.2019

Podatki dla większości obywateli to zmora, jednak taka której nie jesteśmy w stanie uniknąć, trzeba się z nią pogodzić. W przypadku osób fizycznych rozliczenie podatków na pewno jest prostsze niż w przypadku firm. Jednak dla wielu ludzi nie jest to przysłowiowa bułka z masłem. Warto również pamiętać, że większość płatników może korzystać ze zwrotu pewnej kwoty podatku. Jest ona uzależniona od wykorzystywanej podstawy opodatkowania. Istotną rolę ma również kwota zmniejszająca podatek, która wpływa na wysokość kosztów jakie zostaną nam zwrócone w trakcie rozliczenia corocznego. Jak to wygląda w roku 2019? O tym właśnie będzie ten wpis. ​​​​​​​

Wszystkie artykuły
19.05.2019

W życiu zdarzają się takie sytuacje, w których niestety traci się źródło swojego utrzymania. Niekiedy dzieje się to niespodziewanie i takie momenty dla wielu ludzi są szczególnie trudne. Szczególnie kłopotliwe staje się to dla ludzi w podeszłym wieku. Warto jednak zauważyć, że dla osób w pewnym wieku odpowiednie wsparcie przygotowuje polskie państwo. Chodzi tutaj o zasiłek przedemerytalny, który ma być pomostem miedzy życiem zawodowym a emeryturą dla ludzi, którzy nagle stracili zatrudnienie. Poniższy wpis będzie traktował na temat tego kto może na ową pomoc liczyć i jakie są warunki jej otrzymania, a także, gdzie można złożyć stosowny wniosek. 

Wszystkie artykuły
19.05.2019

Prowadzenie działalności gospodarczej nigdy nie jest łatwą sprawą. Wymaga się dobrego pomysłu, a i tak bardzo często prowadzenie działalności przysparza sporo problemów. Dla przedsiębiorców sporym problemem są obciążenia publicznoprawne, którym muszą sprostać, w tym wysokie składki na ubezpieczenia społeczne. Z tego względu prawodawcy organizując przepisy przygotowują rozwiązania, w ramach których firmy rozpoczynające działalność bądź osiągające małe dochody mogą płacić mniejsze składki na ZUS, dzięki czemu ich rzeczywiste dochody się zwiększają. 

 

Ta strona używa ciasteczek (COOKIE). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce odwiedzając Politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

X
Częste pytania ?
Copyright © 2020 Pożyczkolog