ToggleToggle

Ile kosztuje 1 kWh – ceny prądu w Polsce 2019

Ile kosztuje 1 kWh – ceny prądu w Polsce 2019

Zarówno jak i woda, prąd w naszym kraju jest bardzo drogi i za szybko niestety nie stanieje, dopóki nie powstaną w Polsce elektrownie zasilane odnawialnymi źródłami energii z prawdziwego zdarzenia! Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, dlaczego Twój rachunek za prąd jest tak wysoki. Przekonaj się, ile kosztuje 1 kWh w Polsce. 

Co to jest 1 kWh?

1 kWh jest jednostką miary, która widnieje na każdym rachunku za prąd, zarówno jak i na stronie internetowej każdego dostawcy energii. 1 kWh wskazuje na ilość zużytego prądu przez urządzenie działające z mocą 1 kW w ciągu godziny.

1 kWh = kilowatogodzina = ilość energii zużytej przez urządzenie o mocy 1 000 watów w czasie godziny

Taryfy prądu – którą wybrać?

Na polskim rynku jest kilka rodzajów taryfy prądu. Dla gospodarstw domowych przeznaczona jest taryfa G. Z informacji którymi podzielił się Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika, iż z grupy taryfowej G na koniec grudnia skorzystało aż 546 867 odbiorców. Jest to zdecydowanie najliczniejsza grupa taryfowa. Wyróżniamy kilka jej rodzajów:

Taryfa G11

Jest to taryfa jednostrefowa. Charakteryzuje się ona jednakową stawką, bez względu na godzinę oraz dzień tygodnia. Oznacza to, że cena za energię i jej pobór jest taka sama, bez względu na to, w jakich godzinach oraz dniach korzystamy z prądu. Mówi się na nią również taryfa całodobowa bądź taryfa uniwersalna.

Taryfa G11P/G11E

Jest to taryfa przedpłacona, inaczej mówi się na nią prepaid. By korzystać z tej strefy, wymagane jest posiadanie licznika przedpłatowego. Zakup prądu odbywa się z góry, za pomocą energomatu, telefonu czy przelewu. Możesz zatem wykorzystać tyle prądu, ile zakupiłeś. Jest również oczywiście możliwość doładowania go w dowolnym momencie. 

Taryfa G12

Jest to taryfa dwustrefowa. Jej cena jest uzależniona od godziny w której pobieramy prąd. Doba jest podzielona na dwie strefy czasowe, z których każda ma swoją określoną stawkę cenową. Najczęstszy podział to są godziny 13:00 do 15:00 oraz 22:00 do 6:00, bądź 6:00-13:00 i 15:00 do 22:00. Taryfa dzienna, czyli w tych dwóch przypadkach 13:00-15:00 i 15:00-22:00 jest droższa. Taryfa nocna jest tańsza. 

Taryfa G12W

Jest to również taryfa dwustrefowa, podobna do taryfy G12. Różni się jednak tym, że niższa stawka obowiązuje nie tylko w nocy ale również w godzinach 13:00-15:00, w weekendy i nawet święta. Najczęściej niższe opłaty obowiązują jeszcze dodatkowo od godziny 22:00 w piątki do godziny 7:00 w poniedziałki. 

Jak obliczyć zużycie energii przez urządzenie?

Załóżmy, że chcesz skorzystać z golarki elektrycznej. Jej moc wynosi wynosi  1 000 W, a czas jaki przeznaczysz na golenie wynosi 20 minut. 

1 000 W = 1kW

20 minut = 2/6 h1 kW x ⅙ = 0,26 kWh

Podczas golenia zużyjesz 0,16 kWh energii elektrycznej. 

Jeśli masz zamiar częściej obliczać zużywaną energię niż raz na jakiś czas, przyda Ci się miernik energii elektrycznej. Działanie tego urządzenia jest proste, wystarczy wpiąć go do gniazda, do którego było wpięte urządzenie, następnie wpinasz urządzenie do miernika. Na wyświetlaczu miernika znajdziesz stawkę za 1kWh oraz informacje dotyczące czasu pomiaru, napięcia sieci, poboru prądu i współczynnika mocy. Dzięki temu miernikowi, z łatwością będziesz mógł sprawdzić jakie sprzęty w twoim mieszkaniu zużywają największą ilość energii elektrycznej. 

Czy można samodzielnie wybrać sprzedawcę prądu?

Oczywiście, można samodzielnie wybrać sprzedawcę prądu, jednakże należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pamiętaj, że możesz kupować energię elektryczną od wybranego przez Ciebie sprzedawcy prądu na zasadzie TPA - Third Party Access, czyli możliwości dostępu osób trzecich. 

Tak, jak mówi nam Parlament Europejski i Rada, masz prawo zakupić energię elektryczną od dowolnie wybranego przez Ciebie sprzedawcę. Możesz również skorzysta z usług sprzedawcy z urzędu - przedsiębiorstwa które posiada koncesję na obrót prądem i jest ono automatycznie przydzielane twojemu gospodarstwu domowemu. 

W procesie sprzedaży prądu uczestniczą:

 • OSD - Operator Systemu Dystrybucyjnego - właściciel całej infrastruktury przemysłowej oraz liczników, z których korzystasz
 • Sprzedawca prądu - przedsiębiorstwo, które zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej tobie, 
 • Odbiorca energii elektrycznej - Ty.

Sprzedawca z urzędu jest jednak członkiem tej samej grupy kapitałowej, co lokalny operator systemu dystrybucyjnego czyli OSD. Spójrz na poniższą tabelkę. 

Sprzedawca z urzędu

Operator Systemu Dystrybucyjnego

Tauron Polska Energia

Tauron Dystrybucja

Innogy (RWE Polska)

Innogy (RWE Stoen Operator)

PGE Obrót

PGE Dystrybucja

ENERGA SA

ENERGA Operator

ENEA SA

ENEA Operator

 

OSD – dystrybutorzy prądu

Jak zostało już wspomniane wyżej, OSD to Operator Systemu Dystrybucyjnego, czyli po prostu dystrybutor naszego prądu. Wybiera go Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i jest on przydzielany do danego obszaru naszego kraju. Jeśli chcesz zmienić dostawcę prądu, nie możesz niestety zmienić dystrybutora energii, możesz jedynie zmienić jego sprzedawcę, ze względu na to, że dystrybutor działa na konkretnym terenie, więc nie masz możliwości w tym samym miejscu zamieszkania korzystać z usług innych dystrybutorów. Główni dystrybutorzy energii elektrycznej w Polsce to:

 • Tauron Dystrybucja, 
 • PGE Dystrybucja, 
 • Innogy Polska SA, 
 • ENERGA Operator, 
 • ENEA Operator. 

Jak czytać rachunek za prąd?

Rachunek za prąd jest dzielony na części. W jednej znajdziesz wyliczenie opłat za sprzedaż energii elektrycznej a w drugiej, wyliczenie opłat za jej dystrybucję. 

Część od sprzedawcy prądu:

 • energia handlowa, czyli opłata stała z góry ustalana przez naszego sprzedawcę prądu, zawiera koszty dodatkowe jakimi mogą być przykładowo koszty administracyjne,
 • energia czynna, czyli opłata za zużycie prądu w danym okresie rozliczeniowym, iloczyn zużytych kWh oraz ceny kWh.

Część od dystrybutora prądu:

 • opłata OZE, która jest uzależniona od ilości zużytej przez nas energii, z uwzględnieniem dostępu do źródeł odnawialnych, 
 • opłata abonamentowa, są to koszty związane z kontrolą oraz odczytem układu pomiarowego i obsługą klienta, 
 • opłata jakościowa, jest to ilość zużytej przez nas energii z uwzględnieniem standardów w jakości dostawy, pokrywa ona wszelkie koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym, 
 • opłata przejściowa, wynagrodzenie dla elektrowni, jej wysokość jest obliczana na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej, 
 • opłata sieciowa, jest to ilość zużytej energii z uwzględnieniem drogi prądu, jaką pokonuje on od dystrybutora aż do Twojego domu, z uwzględnieniem również strat w dostawie,
 • opłata przesyłowa stała, są to koszty utrzymania urządzeń energetycznych i eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych.

Co się składa na koszt prądu?

1 kWh jest sumą opłat za dystrybucję prądu (cenę podawaną przez operatorów) oraz koszt prądu (cena podawana przez sprzedawców energii).

Lista wszystkich czynników które wpływają na całkowity koszt energii elektrycznej jest długa. Wszystkie te elementy odpowiedzialne za cenę znajdziesz poniżej. Średnia w Polsce wynosi 0,55 zł/kWh. Poniżej znajdziesz również jej składowe, ile około kosztuje poszczególny czynnik.

 • Marża dystrybutora 0,01 zł/kWh,
 • Podatki i opłaty lokalne 0,02 zł/kWh,
 • Podatek VAT 0,10 zł/kWh, 
 • Akcyza 0,04 zł/kWh, 
 • Koszty przesyłu prądu 0,09 zł/kWh, 
 • Koszty własne spółki dystrybucyjnej 0,11 zł/kWh, 
 • Cena zakupu energii elektrycznej 0,18 zł/kWh.

Teraz mniej więcej wiesz, ile i za co płacisz. 

Ile kosztuje kWh w Polsce?

Jak już zostało wspomniane wyżej, średnia cena prądu w naszym kraju wynosi 0,55 zł/kWh, a najczęściej wybieraną taryfą dla gospodarstw domowych jest taryfa G11. Gwarantuje stałą cenę przez całą dobę, nie zważając na dzień ani godzinę. W poniższej tabelce przedstawiamy ile wynosi cena brutto za 1 kWh u największych, najpopularniejszych dystrybutorów i sprzedawców prądu w naszym kraju. 

Według danych, najwięcej za prąd płacą mieszkańcy północnej oraz częściowo centralnej części Polski - prąd tam dystrybuuje ENERGA. Najmniej jednak płacą Ci, których operatorem jest ENEA - zachodni obszar kraju, oraz innogy - Warszawa i jej okolice.

Jeśli chodzi o ceny prądu w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, to właściwie w roku 2010 cena energii elektrycznej była podobna, jak jest teraz - od 0,55 zł/kWh do 0,58 zł/kWh. Ceny prądu nie zmieniają się za bardzo, chociaż patrząc na rok 2011 w którym średnia cena wynosiła jedynie 0,36 zł/kWh, możemy śmiało stwierdzić, że różnica jest duża. Porównując jednak naszą obecną średnią stawkę za 1 kWh i z innymi krajami europejskimi, plasujemy się mniej więcej w połowie zestawienia. Najtańszy prąd jest na Ukrainie, a zaś najdroższy możemy znaleźć w Danii, Niemczech, Belgii. Są to jednak inne kraje, kwoty innych niezbędnych produktów również się różnią, Niemcy oraz Belgowie zarabiają więcej niż my Polacy - powinniśmy to wziąć pod uwagę przy takim porównywaniu. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Inne z działu Wszystkie artykuły

Wszystkie artykuły
19.05.2019

Podatki dla większości obywateli to zmora, jednak taka której nie jesteśmy w stanie uniknąć, trzeba się z nią pogodzić. W przypadku osób fizycznych rozliczenie podatków na pewno jest prostsze niż w przypadku firm. Jednak dla wielu ludzi nie jest to przysłowiowa bułka z masłem. Warto również pamiętać, że większość płatników może korzystać ze zwrotu pewnej kwoty podatku. Jest ona uzależniona od wykorzystywanej podstawy opodatkowania. Istotną rolę ma również kwota zmniejszająca podatek, która wpływa na wysokość kosztów jakie zostaną nam zwrócone w trakcie rozliczenia corocznego. Jak to wygląda w roku 2019? O tym właśnie będzie ten wpis. ​​​​​​​

Wszystkie artykuły
19.05.2019

W życiu zdarzają się takie sytuacje, w których niestety traci się źródło swojego utrzymania. Niekiedy dzieje się to niespodziewanie i takie momenty dla wielu ludzi są szczególnie trudne. Szczególnie kłopotliwe staje się to dla ludzi w podeszłym wieku. Warto jednak zauważyć, że dla osób w pewnym wieku odpowiednie wsparcie przygotowuje polskie państwo. Chodzi tutaj o zasiłek przedemerytalny, który ma być pomostem miedzy życiem zawodowym a emeryturą dla ludzi, którzy nagle stracili zatrudnienie. Poniższy wpis będzie traktował na temat tego kto może na ową pomoc liczyć i jakie są warunki jej otrzymania, a także, gdzie można złożyć stosowny wniosek. 

Wszystkie artykuły
19.05.2019

Prowadzenie działalności gospodarczej nigdy nie jest łatwą sprawą. Wymaga się dobrego pomysłu, a i tak bardzo często prowadzenie działalności przysparza sporo problemów. Dla przedsiębiorców sporym problemem są obciążenia publicznoprawne, którym muszą sprostać, w tym wysokie składki na ubezpieczenia społeczne. Z tego względu prawodawcy organizując przepisy przygotowują rozwiązania, w ramach których firmy rozpoczynające działalność bądź osiągające małe dochody mogą płacić mniejsze składki na ZUS, dzięki czemu ich rzeczywiste dochody się zwiększają. 

 

Ta strona używa ciasteczek (COOKIE). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce odwiedzając Politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

X
Częste pytania ?
Copyright © 2020 Pożyczkolog