
Finansiści przekonują, że trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, czyli w formie gotówki w domu, jest nie tylko niebezpieczne, ale powoduje utratę wartości pieniądza w czasie. Jeśli schowamy dziś 1000 zł, to za rok za tę samą kwotę będzie można najpewniej kupić mniej produktów niż obecnie. Inflacja powoduje, że pieniądz traci na wartości. Poza tym, pieniądze trzymane w domu tak naprawdę są łatwym łupem dla złodziei. Czy jednak lepiej nie byłoby przechowywać posiadane środki finansowe w banku? Gdzie trzymać pieniądze?
Czy warto trzymać pieniądze w gotówce?
Musimy mieć świadomość, że tradycyjne oszczędzanie w skarpetę, czyli przechowywanie gotówki w domu, nie przyniesie nam żadnych zysków. Pieniądze będą po prostu odkładane, a ich wartość zacznie maleć pod wpływem inflacji.
Z drugiej strony wiele osób ma przekonanie, że gotówka w domu to pewne oszczędności, po które zawsze można sięgnąć. Nie wszyscy mają zaufanie do banków, pomimo istniejącej gwarancji zwrotu kapitału ulokowanego na kontach czy na depozytach terminowych. Dlatego część z nas przechowuje pieniądze we własnych domach.
Należy mieć świadomość, że żywa gotówka, w znacznych kwotach, trzymana po prostu w domowej szufladzie, to łatwy łup dla złodzieja. Dlatego, jeśli już zdecydujemy się na taką ewentualność i przechowywanie pieniędzy w domu lub w mieszkaniu, w gotówce, musimy je dobrze ukryć i zabezpieczyć. Można między innymi zainwestować w sejf o wysokiej klasie antywłamaniowej. Istnieją sejfy podłogowe i ścienne, ale wymagają one podjęcia odpowiednich prac budowlanych, aby można było je umocować. Ściana musi mieć odpowiednio dużą szerokość, aby sejf można było w nią bezpiecznie wbudować.
Są też do nabycia sejfy meblowe i wolnostojące, do ukrycia w szafie, w biurku czy w pomieszczeniu, które nie będzie dostępne dla osób postronnych, jakie mogą przebywać w naszym domu. Zamek sejfu musi być solidny, aby uniemożliwił włamanie. Dobrą opcją jest zaprogramowanie specjalnego kodu w zamku elektronicznym, który powiadomi służby o napadzie, bez widocznego włączenia alarmu.
Solidną ochronę dla gotówki przechowywanej w domu oraz ewentualnie dla kosztowności i biżuterii da kilka sejfów podłączonych do systemu alarmowego, drzwi pancerne i antywłamaniowe okna i brama, co utrudni wtargnięcie na teren naszej posesji i domu złodziejom.
Czy warto trzymać pieniądze w banku?
Trzymanie pieniędzy w banku można zorganizować na kilka sposobów. Najprościej wpłacać posiadane oszczędności na konto osobiste - rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ale trzeba wiedzieć, że banki w przypadku większości ROR-ów w ogóle nie wypłacają odsetek klientom. Dlatego pod względem finansowym, trzymanie pieniędzy w banku na koncie czy w domu pod materacem czy w sejfie, będzie tym samym. Nie zarobimy na tym ani grosza.
Gdzie trzymać pieniądze, aby pracowały? Na kontach oszczędnościowych lub dobrych lokatach bankowych. W obu przypadkach banki dają klientom gwarancję, że ich pieniądze są bezpieczne. Nawet, jeśli doszłoby do tego, że bank stałby się niewypłacalny i ogłosił bankructwo, depozyty terminowe przechowywane w takiej instytucji są gwarantowane do kwoty 100 000 euro w przeliczeniu na złotówki na osobę w jednym banku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Niestety, ani na lokatach, ani na kontach oszczędnościowych nie zarobimy przysłowiowych kokosów. Konta oszczędnościowe średnio są oprocentowane na 0,6-1,1 proc. w skali roku, co nawet nie uchroni w całości naszych środków finansowych przed inflacją. Więcej zarobimy na lokatach terminowych - najlepsze dają obecnie około 4 proc. w skali roku. Trzeba jednak spełnić wiele warunków, aby takie oprocentowanie stało się naszym udziałem.
Z kont oszczędnościowych możemy łatwo wypłacać pieniądze i powiększać oszczędności, co jest niemożliwe w przypadku lokat bankowych. Dlatego przy otwieraniu lokat długoterminowych, na przykład na rok, trzeba zawsze mieć na uwadze, że pieniądze te będą zamrożone na ten czas. Ich wcześniejsze wycofanie będzie wiązało się z utratą części lub całości odsetek.
Alternatywą dla lokat i kont oszczędnościowych są obligacje skarbowe, czyli papiery wartościowe dłużne emitowane przez Skarb Państwa, oprocentowane na maksymalnie 3,20 proc. w skali roku (oferta rodzinnych obligacji 12-letnich). Są one zwykle indeksowane inflacją, dlatego na nich nie stracimy.
Gdzie trzymać pieniądze - co wybrać?
Na pytanie, gdzie trzymać pieniądze, nie ma jednej odpowiedzi. Dla osób, które nie są pewne, czy nie będą potrzebować oszczędności za miesiąc, czy dwa, najlepiej będzie złożyć je na koncie oszczędnościowym lub w domu, w sejfie. Natomiast przy większych kwotach oszczędności, warto rozważyć ich spożytkowanie na zakup obligacji skarbowych lub na lokaty, co pozwoli na ochronę ich wartości przed inflacją oraz na zarobek.